Ogled primerov dobrih praks na Irskem: trajnostni razvoj in socialno podjetništvo

Partnerji iz petih slovenskih lokalnih akcijskih skupin (LAS) so v sklopu projekta “Manj je več” obiskali irskega partnerja Kilkenny LEADER Partnership. Ekskurzija je trajala pet dni, v tem času pa so udeleženci spoznali številne dobre prakse, ki so jih razvili v okviru programa LEADER. Glavni poudarki obiska so vključevali trajnostne energetske rešitve, socialno podjetništvo in projekte, ki prispevajo k lokalnemu razvoju.

Ekskurzija se je začela z obiskom naravnih in kulturnih znamenitosti, kot so veličastni Moherski klifi, ena največjih naravnih znamenitosti na Irskem. Po uvodnem spoznavanju lokalnega okolja so udeleženci preusmerili svojo pozornost na projekte socialnega podjetništva in trajnostnega razvoja.

V Lisdoonvarni so si ogledali delovanje organizacije Lisdoonvarna Failte, ki je odličen primer, kako socialno podjetništvo prispeva k izboljšanju kakovosti življenja v skupnosti. Tukajšnje iniciative aktivno vključujejo prebivalce in različne družbene skupine, kar pripomore k večji povezanosti in socialni vključenosti.

Pomemben del ekskurzije je bil tudi obisk podjetja Common Knowledge, okoljsko usmerjenega socialnega podjetja, ki spodbuja trajnostne prakse in prenos znanja med lokalnimi skupnostmi. S svojim delom podjetje promovira ponovne uporabe materialov ter izobražuje o praktičnih veščinah, ki prispevajo k okoljsko odgovornemu življenju.

V okrožju Kilkenny so slovenski partnerji obiskali več projektov LEADER, med njimi tudi projekte trajnostne energije v mestu Callan, kjer so spoznali pobude za energetsko učinkovitost in razvoj novih energetskih rešitev, kot je Callan Energy Town. Obiskali so tudi kmetijski sejem Iverk Show, kjer so se seznanili z irsko kmetijsko realnostjo, lokalno obrtjo ter podeželsko kulturo.

Večina udeležencev je bila navdušena nad projektom Broadband 4 Our Community (B4OC), ki je pritegnil veliko zanimanja udeležencev. Gre za izjemen primer lokalne iniciative, kjer so prebivalci sami vzpostavili visokohitrostno optično omrežje za svojo skupnost, kar je odlična ilustracija, kako lahko podeželske skupnosti postanejo avtonomne pri razvijanju ključne infrastrukture.

Projekt »Manj je več« – Pot do trajnostne prihodnosti

Operacija »Manj je več« vključuje več slovenskih lokalnih akcijskih skupin (LAS), med njimi sodeluje tudi LAS Obsotelje in Kozjansko, znotraj njega pa še OKP Rogaška Slatina, Razvojna agencija Sotla in Kozjanski park in partnerski LAS z Irske.  Projekt se osredotoča na trajnostni razvoj in zmanjšanje vplivov človeka na okolje. Glavni cilji operacije so zmanjšanje plastičnih odpadkov, povečanje uporabe kompostnikov, zmanjšanje odpadne hrane in zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.

Operacija vključuje tudi prilagajanje kmetijstva na podnebne spremembe ter spodbujanje trajnostne proizvodnje hrane. Cilj je izboljšati strukturo tal in povečati delež humusa v tleh, kar prispeva k večji vezavi CO2 iz zraka v tla in tako zmanjšuje toplogredne pline. Projekt vključuje tudi izobraževanje o prehranski varnosti, trajnostni pridelavi hrane ter zmanjšanju odpadne hrane, kar bo neposredno vplivalo na izboljšanje kvalitete življenja lokalnih prebivalcev.

Poleg tega »Manj je več« naslavlja tudi problem neustreznega zbiranja odpadnega olja in spodbuja uporabo povratne embalaže za zmanjšanje okoljskega vpliva. Projekt je namenjen tudi mladim, saj jih izobražuje o prehranski samooskrbi in pomembnosti ločevanja odpadkov.

Obisk je zagotovo dobra osnova za nadaljnje sodelovanje med LASi in tudi državami, ki zagotovo lahko izmenjajo in tudi skupaj izvedejo podobne vsebine in projekte tudi v prihodnje.