Med 26. 3. in 21. 4. 2020 je potekala mednarodna raziskava o vlogi CLLD/LEADER pristopa na lokalni ravni v njej pa je sodelovalo 23 nacionalnih CLLD/LEADER mrež in 364 podeželskih in ribiških lokalno akcijskih skupin na ravni Evropske unije.
Rezultati raziskave so pokazali, da lokalne akcijske skupine (v nadaljevanju LAS) v krizi delujejo hitro, so zavzete in prilagodljive. Delujejo v vlogi vozlišča informacij in spodbujevalnika naše nove virtualne resničnosti. Kot glavne prednosti CLLD/LEADER pristopa so izpostavljene:
- prilagoditev in blažitev podnebnih sprememb,
- brezposelnost in vključenost,
- demokracija in Evropa, ki je bližja svojim državljanom,
- mladi, kultura in ustvarjalnost,
- NVO in prostovoljstvo,
- podpora MSP in inovacije,
- digitalizacija ter enakost.
O uspešnosti izvajanja pristopa »od spodaj navzgor«, kot ga zagovarja CLLD/LEADER, ni dvomiti, zato se za novo programsko obdobje 2021-2027 na ravni EU zavzemajo predvsem za:
- finančno podporo CLLD programa iz vseh ESI skladov za čimbolj celovit lokalni razvoj;
- možnost podpore vseh skladov v vseh regijah (podeželsko, mestno, obmejno, obalno območje);
- poenotenje sistema izvajanja za celoten CLLD;
- uporaba CLLD pristopa za realizacijo več pobud, kot so na primer Pametne vasi – povezovanje lokalnih inovacij za pametna mesta;
- vzpostavili model upravljanja, ki omogoča LAS, da s pristopom CLLD delujejo kot neodvisno vozlišče regionalne mreže za celovit razvoj;
- prepoznati CLLD pristop kot učinkovito orodje na ravni EU na področju razvojne politike ter
- vključevanje CLLD v oblikovanje dolgoročne vizije razvoja podeželskih območij, ki so se izkazala za bolj pomembna kot kadarkoli prej.
Raziskava je dostopna TUKAJ.